Bystre – wczoraj i dziś łączymy pokolenia – relacja.

9 lutego odbyło się ostatnie już wydarzenie lokalne w ramach projektu „Centra Edukacji Lokalnej – Gmina Oleśnica w stronę rozwoju”. Grupa ze świetlicy w Bystrem zaproponowała mieszkańcom niezwykle ciekawe przedsięwzięcie edukacyjne przybliżające historię oraz wiedzę na temat Bystrego i regionu, jednocześnie integrując i wzmacniając więzi międzypokoleniowe. Wydarzenie miało formę wystawy – co było bardzo efektownym pomysłem, wzbudzając żywe zainteresowanie mieszkańców – do świetlicy przyszło około 80 osób.

Na trzech dużych drabinach, na sznurkach przyczepione klamerkami wisiały zdjęcia przedstawiające mieszkańców i Bystre z dawnych lat oraz niedawną i aktualną rzeczywistość. Przez kilka tygodni, Panie z grupy inicjatywnej zbierały zdjęcia od mieszkańców i nawet nie spodziewały się , że ich prośba wywoła taką lawinę – udało się zgromadzić naprawdę imponującą liczbę zdjęć. Na honorowym miejscu dumnie prezentowało się zdjęcie otrzymane od ponad dziewięćdziesięcioletniej mieszkanki Bystrego – zdjęcie z przełomu XIX i XX wieku! Pamiętano również o przedwojennych korzeniach Bystrego – na ścianach wisiały pięknie wyeksponowane czarno-białe  fotografie.

Ale nie tylko zdjęcia udało się zebrać. Na specjalnie przygotowanym stole, wystawiono również stare aparaty fotograficzne. Zwłaszcza najmłodsi uczestnicy z wielkim zainteresowaniem przyglądali się zebranym modelom. Na innych stołach, za szkłem leżały dawne dokumenty – najstarszy był z 1946 roku. Uczestnicy mogli również obejrzeć kroniki świetlicy – zarówno te aktualnie prowadzone, jak i starsze – zachowała się nawet kronika z 1967 roku.

Na spotkanie udało się zaprosić specjalnego gościa – Pana Zdzisława Nowakowskiego, który barwnie i szczegółowo opowiedział o historii Księstwa Oleśnickiego. Mieszkańców bardzo zainteresowała zwłaszcza kwestia pochodzenia nazwy ich miejscowości. Pan Zdzisław Nowakowski – z wykształcenia historyk, jest lokalnym regionalistą, wiceprezesem długołęckiego Stowarzyszenia Krzewienia Wiedzy o Księstwie Oleśnickim oraz autorem licznych artykułów na tematy Księstwa Oleśnickiego. Pan Zdzisław jest również współautorem publikacji  wydanej przez Lokalną Grupę Działania Dobra Widawa i na zakończenie swojego wystąpienia uczestnicy mieli możliwość otrzymania książki, z osobistym podpisem autora. Wystąpienie wywołało żywą dyskusję, a Pan  Zdzisław długo był jeszcze „oblegany” przez mieszkańców.

To było piękne połączenie historii i teraźniejszości. Mieszkańcy już pytają się o kolejne tego typu wydarzenia : )

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s